7 i po savjeta da povećate produktivnost — bilo gdje
Svima nam dođu trenuci kada izvršavanje jednostavnih radnih obaveza djeluje kao nešto što je potpuno van našeg domašaja. S iskušenjima kao što su društvene mreže, igrice i internet uopšteno, vrlo je lako upasti u klopku poremećaja pažnje na poslu. Da ne govorimo o neprekidnom kretanju ljudi kroz kancelariju…
Šta možemo da učinimo tim povodom? Kako da budemo produktivni pored svih tih okolnih ometača?
Iako ne posjedujemo pouzdan sistem koji će eliminisati sve smetnje iz vašeg okruženja, otkrićemo vam ukupno 7 i po osnovnih pravila čijom ćete primjenom postati jedan od miljenika svog šefa, ali i sebe samih. 😉
Produktivnost se definiše kao sposobnost postizanja pozitivnih rezultata u najkraćem mogućem vremenskom periodu, što vam ostavlja više slobodnog vremena. Ovo zahtijeva da radite pametnije, a ne više ili intenzivnije. To ćete ostvariti usavršavanjem radnog procesa, ubrzavanjem izvršavanja zadataka i smanjivanjem šansi za prekide.
Nastavite sa čitanjem kako biste saznali naše savjete za poboljšanje vaše produktivnosti!
1. Izbjegavajte multitasking i ne prokrastinirajte!
Iako je vještina multitaskinga karakteristika kojom se mnogi diče i ističu je u svojim radnim biografijama, obavljanje više zaduženja istovremeno znači da nećete svako od njih obaviti s jednakom efikasnošću kao što biste to uradili da se bavite svakim pojedinačno.
Istraživanje je pokazalo da ćete, pokušavajući da paralelno ispunite više zadataka, izgubiti i do 40 odsto svog vremena, što nastaje kao rezultat gubitka koncentracije zbog neprekidnog prebacivanja fokusa s jedne obaveze na drugu.
Umjesto multitaskinga, odredite prioritete i rokove za njihovo obavljanje. Tako ćete najprije staviti tačku na najhitnije stvari, a potom ćete imati dovoljno vremena da se posvijetite sporednim. I… Ne odlažite!
2. Smanjite broj sastanaka!
Sastanci mogu da oduzmu dosta vremena koje biste eventualno iskoristili efikasnije. Treba čekati da se svi pojave, uljudno se pozdraviti i učtivo proćaskati sa svima, a tek onda slijedi ono zbog čega ste se okupili. Ponekad, rješavanje samo jednog problema može potrajati i sat vremena.
Alternativno rješenje? Nemojte ni ugovarati sastanak. Iznenadili biste se koliko pitanja možete da riješite putem e-maila ili kratkim telefonskim pozivom.
Ovo, međutim, ne znači da sastanke treba potpuno odstraniti iz svog dnevnog rasporeda. Svakako da postoje određene okolnosti gdje je razgovor licem u lice neophodan, ali prethodno ispitajte ostale mogućnosti.
Ako je riječ o dijeljenju informacija, vrlo vjerovatno je lakše da pošaljete e-mail, ali ako se s druge strane radi o brainstorming diskusiji, trebalo bi zakazati sastanak.