Zbog svega navedenog bitno je da prihvatimo da je pandemija mnogo više od jednostavne opasnosti po naše disajne organe. Ona se odražava na kolektivno mentalno zdravlje zato što je mnogim pojedincima uskraćena socijalizacija koja im je neophodna kako bi bili u potpunosti funkcionalni. Video-konferencije i drugi vidovi digitalne komunikacije donekle premošćuju međusobnu izolaciju, ali tehnologija ipak ne može apsolutno da zamijeni druženje sa porodicom, prijateljima i kolegama uživo.
Vješti i oštroumni preduzetnici su mnogo ranije shvatili da radno okruženje s visokim nivoom stresa zahtijeva ozbiljne investicije u mentalno zdravlje radnika kako bi dugi niz godina bili produktivni i profitabilni. Ono što, s druge strane, razumije tek nekolicina ljudi jeste da su sadašnji ekonomski uslovi visokostresni za gotovo sve zaposlene u gotovo svim industrijskim granama, s obzirom na to da provodimo dane zatvoreni u svojim domovima. Za zauzdavanje ovog problema bit će potrebna ogromna ulaganja.
Procvat coworkinga je moguć poslije pandemije zato što takav šablon organizacije rada omogućava kompanijama da održavaju preporučenu distancu među zaposlenima i da im istovremeno obezbijede međuljudsku interakciju značajnu za njihovo mentalno zdravlje. Biznisi koji ovo zanemare će se vrlo brzo naći u situaciji da gube sposobnu radnu snagu, a posljedično i trku sa konkurentima.
Networking ne gubi na značaju
Na kraju krajeva, vrijedjelo bi pomenuti da će ne tržištu sutrašnjice networking biti od suštinskog značaja. Kako bi profesionalci u budućnosti „ulovili” dobre poslovne prilike, trebalo bi da održavaju i razvijaju sopstvenu mrežu kontakata. Networking jeste, i nastavit će da bude, nevjerovatno važan i za male biznise. Lokalne kompanije zavise jedne od drugih na različite načine. Preduzećima koja se trenutno potpuno oslanjaju na rad na daljinu međusobna komunikacija je otežana, a posljedično i pristup kapitalu i ekspertizi.
Ako pregledate spisak prednosti koje mali biznisi uočavaju u coworking uslugama, brzo ćete shvatiti da su estetski prijatni radni prostori i produktivnost zaposlenih najprivlačniji faktori za usvajanje ovog modela. Međutim, još je važnije da zajednički rad omogućava preduzetnicima i stručnjacima različitih profesija korišćenje lokalnih mreža koje bi im u suprotnom bile nedostupne. Ovo znači da će im se na taj način ukazati finansijske prilike koje bi im inače bile uskraćene, a onda bi samim tim njihovo poslovanje, umjesto da napreduje ka vrhu, potonulo na dno.